Informacje: próba złota 0
Informacje: próba złota

Próba złota

Próba złota to sposób określenia zawartości czystego chemicznie złota w stopie. Próba wyrażona jest w częściach tysięcznych, czyli jeśli stop zawiera 33,3% czystego złota w 100% wyrobu, wyrób określamy jako próba 333. Najbardziej popularna w Polsce jest próba 585 zawiera 58,5% czystego złota i domieszkę innych metali. Warto też zwrócić uwagę, że określania próby złota wykorzystuje się także miarę karata. Jeden karat stanowi 1/24 czystego złota. Legendarne złoto 24-karatowe to próba 999. Złoto 14-karatowe to próba 585. Warto zaznaczyć, że wizualnie próby złota różnią się między sobą minimalnie - różnica polega na ich twardości i zawartości złota. Naturalne złoto cechuje się plastycznością i miękkością, z łatwością można je formować, jednak twardości zyskuje dopiero w połączeniu z innym metalem.

 

Nie wszystko złoto, co się świeci

Złoto jest jednym z najbardziej popularnych i lubianych metali szlachetnych. Czyste złoto jest metalem bardzo miękkim i bardzo łatwo się rozciąga, dlatego też do produkcji biżuterii zawsze stosuje się stopy złota z innymi metalami, które mają za zadanie zwiększyć twardość i wytrzymałość wyrobów. Należy uważnie czytać opis produktu przed jego zakupem, albowiem często pozłacane srebro prezentowane jest w kategorii złotej biżuterii. Dodatkowo, oprócz próby złota, metale szlachetne mogą różnić się barwą. Złoto w czystej postaci jest barwy żółtej, z domieszką palladu i niklu tworzy białe złoto a za sprawą miedzi powstaje różowe złoto. Popularnym modelem są także wyroby z łączonego złota, polegające na zastosowaniu przynajmniej dwóch barw złota, tej samej próby.

Złota zawieszka z literką A próba 333

Złota literka "A" próba 333

 

Rodzaj metalu i jego próbę wskazuje cecha pobiercza

Według przepisów:

Cecha probiercza jest znakiem urzędowym, potwierdzającym wykonanie przez Urząd Probierczy badań określających zawartość metalu szlachetnego w wyrobie, informującym o wynikach tych badań (par. 20.1. roz.5 – Prawo probiercze, Dz. U. Nr 55, poz. 249, z późn. zm.). Wszystkie wyroby z metali szlachetnych wyprodukowane w kraju lub za granicą mogą być dopuszczone do obroty handlowego na terenie kraju po uprzednim ich zbadaniu przez organy administracji probierczej i oznakowaniu właściwą dla zawartości metalu szlachetnego w stopie cechą probierczą. Zwolnienie od obowiązku zgłaszania do badania i cechowania określa Art.8.1 (dz. U. z dn. 28.06.1993r).

 

Czy niższa próba oznacza gorszy wyrób?

Niższa próba przede wszystkim oznacza mniejszą zawartość złota w wyrobie, co za tym idzie - jego cena jest adekwatnie niższa. Szacuje się, że cena za 1g złota próby 585 wynosi ok. 280 zł, z kolei za próbę 333 przyjdzie nam średnio zapłacić ok. 230 zł. Oczywiście waga złota nie stanowi jeszcze o jakości i cenie produktu - do dodatkowych czynników branych pod uwagę bierzemy kamienie zastosowane do produkcji biżuterii czy techniki wykonania. Inaczej powstaje biżuteria z kamieniem umieszczonym w gotowym odlewie (np. złoty pierścionek z brylantem) a zupełnie odmiennie przebiegnie wyrób z cyrkoniami wielobarwnymi (np. złoty pierścionek z cyrkoniami i szafirem).

Złota literka A próba 585 

Złota literka "A" próba 585

 

W ofercie HOSA znajdziecie biżuterię próby zarówno 333, jak i 585.

Wybór zależy od indywidualnych potrzeb i upodobań. Warto pamiętać, że niezależnie jakiej próby złoto wybierzemy, powinniśmy dbać o nasze łańcuszki, kolczyki czy pierścionki. O tym w jaki sposób to robić można przeczytać w osobnym artykule: Jak dbać o złotą biżuterię?

Komentarze do wpisu (0)

Odbierz 100 zł na zakupy w HOSA
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl